DovydasGaidamavicius-avatar-logo

Ar aš jūsų fotografas?

Kiekvienas klientas turi rasti „savo“ fotografą. Ypač vestuvių metu – fotografas jūsų svarbiausią dieną (kurios nepakartosite) šalia bus nuolat, daugiau nei jūsų artimiausi žmonės. O gautos nuotraukos turi būti puikios, tačiau „puiku“ yra subjektyvu. Tad kaip pasirinkti?

į kiekvieną fotografavimą einu kaip į šventę

Mano fotografijos veikla kilo iš labai didelio susidomėjimo šia sritimi, todėl į kiekvieną fotografavimą einu kaip į šventę. Esu labai kruopštus, linkęs į perfekcionizmą, niekada nestoviu vietoje. Laimei turiu labai daug patirties su informacinėmis technologijomis, kuriomis domiuosi praktiškai nuo tada, kai išmokau vaikščioti. Šiuo metu fotografija ir IT yra neatsiejami vienas nuo kito, todėl naudoju naujausią techniką ir programas, bei nuolat gilinuosi į smulkiausius parametrus ir geriausią pasaulinę praktiką, kas leidžia klientams pasiūlyti kokybišką procesą ir rezultatą.

DovydasGaidamavicius-avatar-logo

svarbus visas procesas, ne vien galutinis rezultatas

Renkantis fotografą labai svarbu suprasti, kaip jis žiūri į savo darbą. Greitai atiduotos nuotraukos, viršijančios kliento lūkesčius – tai rezultatas, kurį kiekvienoje fotosesijoje stengiuosi pasiekti. Bet kaip fotografas elgiasi fotografavimo metu yra ne ką mažiau svarbu. Vis tenka susidurti su begalę fotografų, kurie stipriai nepersistengdami atlieka savo darbą. Aš atvykęs į kiekvieną fotografavimą atiduodu visas savo jėgas ir dėmesį. Pastebiu, kad ir aplinkiniai dažnai tą įvertina – vestuvių ar švenčių metu sulaukiu teigiamų komentarų ir prašymų duoti kontaktus dėl kito fotografavimo. Įdomu tai, kad tie žmonės dažnai mane mato pirmą kartą ir net nebūna matę nuotraukų rezultato – tad svarbus visas procesas. O žmonėms gerai jaučiantis prieš mano objektyvą – rezultatas būna dar geresnis.

fotografijoje yra 10% fotografijos ir 90% problemų sprendimo

Nesigilinant į fotografų pasaulį, kartais klientams atrodo, jog bet kas nusipirkęs gerą fotoaparatą gali būti fotografu. Deja dažnai tokius fotografus aplanko naujoko sėkmė ir pirmosios fotografijos gaunasi puikios, nes sąlygos (aplinka, apšvietimas) pasitaiko idealios ir fotografas turi ką parodyti būsimiems klientams. Deja rizikingai pasirinkę klientai (pagal kainą ir tik vieną nuotraukų albumą) dažnai nusivilia rezultatu, kai toks fotografas patenka į neidealias sąlygas. Tikras suvokimas ateina tik su ilga patirtimi ir nuolatiniu tobulėjimu. Stipriau pasigilinant į fotografiją pasidaro aišku, koks iš tiesų tai įdomiai sudėtingas procesas. Dažnai sakoma, kad fotografijos viskame yra tik 10% o visa kita yra problemų sprendimas (ang. 90% of problem solving). Pasirinktas kampas, objektyvas, apšvietimas, pagauta nesusiliejusi emocija, komunikacija su klientu ir begalė fotoaparato nustatymų (kurių save gerbiantis fotografas niekada nepalieka auto režime, nes fotoaparatas beveik visuomet nuspės ne taip, kaip reikia). Ir tai tik maža dalelė, trumpai iliustruojanti visą vykstantį procesą fotografo galvoje ir iki galutinės nuotraukos rezultato – dar toli.

kai baigiasi šventė/fotosesija - fotografo darbas tik prasideda

Kuo fotografo darbas skiriasi nuo kitų šventėse dalyvaujančių specialistų, su kuriais dažnai klaidingai tiesiogiai lyginamos paslaugų kainos? Dažniausiai visų jų (vedėjas, dekoratorius, šokėjas, muzikantas ir t.t.) darbas baigiasi tuomet, kai baigiasi šventė. Fotografo – tik prasideda. Nuotraukos yra kruopščiai atrenkamos ir iškadruojamos (pavyzdžiui iš 1000 nuotraukų atrenkama 100). Taip pat nuotraukos yra fotografuojamos skaitmeninio negatyvo formatu, kuris yra blyškus, tačiau savyje saugo daug informacijos ryškinimui. Palyginimui – visos nuotraukos darytos jūsų telefonu jau yra automatiškai paryškintos pačio telefono, o fotografas atlieka šį darbą pats pagal savo stilių.

fotografo asmenybė - tiesiogiai susijusi su rezultatu

Rinkoje yra begalė labai skirtingų fotografų. Klientams sunki ir svarbi užduotis – atrasti „savo fotografą“. Dažnai sutinku menininkų fotografų, kurie stipriai nesigilina į visus nustatymus, šiam tipui būdingos kartais nesėkmingos fotosesijos, kai nuotraukos nesigauna, kokios norisi ir nutinka „nesuprantu, kas vyksta“. Kitas, visiškai priešingas fotografų tipas – iš IT srities atėję fotografai – su intraverto asmenybe, kurie idealiai žino visus parametrus ir kaip ką nusistatyti, tačiau jiems koją pakiša didesnis būrys žmonių, kai ima drebėti rankos ir dažnai emocijos laimi prieš žinias. Mano suvokimu turi būti balansas tarp šių tipų ir fotografas nuolat turi lavinti sritį, kurioje nesijaučia puikiai. Fotografas turi visokiomis sąlygomis sugebėti atlikti savo darbą pasitelkiant visas turimas žinias, bei bendravimo įgūdžius. Džiaugiuosi, jog nuoširdžiai mėgstu bendrauti su žmonėmis ir be fotografijos mano veikla glaudžiai susijusi su vadyba ir informacinėmis technologijomis – tai labai padeda pasiekti gerų rezultatų.

atsipalaidavę klientai ir kokybiškos nuotraukos, spinduliuojančios šilumą ir emocijas

Naudoju reportažinį, režisūrinį bei kitus stilius, kurie pagal aprašymus stipriai skiriasi, tad vienam stiliui savęs nepriskirčiau. Man labai svarbu, jog nuotraukoje atsispindėtų šiluma, emocijos, tikrumas ir nepriekaištinga pačios nuotraukos kokybė, o klientams proceso metu turi būti smagu. Kad to pasiekčiau, naudoju įvairius metodus. Dažniausiai klientai nebūna niekada turėję fotosesijos (ypač vestuvių metu) ir baiminasi pozavimo. Tačiau visuomet randame bendrą kalbą ir procesas vyksta su šypsenomis. Pasitelkiant visas fotografijos taisykles, stengiuosi iš esamos situacijos padaryti geriausią estetinį vaizdą. Fotosesijoje parodau pozavimo taisykles ir minimaliai taisau eigoje, kad klientas nesijaustų nepatogiai. Kiekvienam klientui tinka kitokia poza ir dauguma nori matyti nesuvaidintus, tikrus, gyvus kadrus. Stengiuosi rasti kompromisą, kad klientas jaustųsi jaukiai ir jam būtų smagu. Tarp pozavimų gaudau tikras nesuvaidintas emocijas. Visuomet galutinėje nuotraukoje iš žmogaus akių galima pamatyti, ar jis buvo atsipalaidavęs ir savimi. O renginio metu padarau formalias bendras nuotraukas ir smagias (jei norima pakvailioti), kitą didžiąją dalį laiko stengiuosi netrukdyti linksmintis ir gaudau emocijas. Atrenkant nuotraukas, pirmenybę teikiu emocijoms ir estetikai. Ryškindamas nuotraukas – kuriu šiltumo ir jaukumo efektą, nemėgstu per daug retušuotų nuotraukų, jas tvarkau subtiliai, kad galutinėje nuotraukoje tai nebūtų pastebima. Iš mados jau išeina „plastmasiniai veidai“ ir imamas vertinti estetiškai pateiktas tikrumas. Dažnai klientai apie mane atsiliepia, kaip apie mokantį pagauti „tą kadrą“.

renkatės pagal kainą? - nenudekite

Vis pastebiu nusivylusių žmonių skundus įvairiuose interneto forumuose dėl konfliktų su fotografais. Dažnai paaiškėja, jog fotografas buvo pasirinktas stipriai nesigilinant – pagal kainą ir nebuvo pasirašyta sutartis. Jei norėtumėte pirkti paveikslą, matyt pasigilintumėte į išvaizdą. O jei kažkas pasiūlytų uždarytą maišą už pusė kainos, paminėjęs, kad ten irgi „paveikslas“ – susigundytumėte? O jei į pirktą paveikslą teks žiūrėti visą gyvenimą (kaip į vestuvines nuotraukas), ar vis dar neturėsite noro labiau pasidomėti, ką perkate? Gal jau bus aktualu pasigilinti į paveikslo rėmus, kokybę ir naudotas medžiagas? Fotografijoje viskas dar sudėtingiau – perkate paslaugą, negalėdami pamatyti galutinio rezultato ir nuo begalės sudedamųjų dalių priklauso „nupieštas paveikslas“ – nuotrauka. Kaina dažnai parodo fotografo patirtį, įrangos kokybę bei gausą (pavyzdžiui – nebūna vieno objektyvo, tinkančio viskam). Taip pat ir laiką bei lėšas, kurias fotografas investuoja į save, kad padarytų kuo geresnes nuotraukas bet kokiomis sąlygomis.

Kas aš, kai padedu fotoaparatą į stalčių?

Kelionės – pagrindinė silpnybė. Kiekvienais metais stengiuosi konkuruoti su savimi ir aplankyti daugiau šalių. Ypač mėgstu gamtos, o ne žmogaus sukurtus reiškinius ir aktyvias keliones. Po kiekvienos kelionės jaučiuosi visapusiškai patobulėjęs, supratęs kažką naujo ir su naujomis jėgomis grįžtu į darbus. Labai mėgstu gyvūnus, ypač šunis. Darbo dienomis dirbu IT įmonėje vadyboje su restoranų rinka. Be darbo jaučiuosi blogai, tad ir nedirbdamas užsiimu aktyvia veikla ir vis ieškau naujų hobių bei būdų tobulėti. Esu paprastas, draugiškas, mėgstu pozityvius žmones. Daugiau apie mane galima paskaityti šiuose straipsniuose: „15.min portale – kelionė į Islandiją, arba „15.min – kelionė su įspūdingais kalnais visai šalia Lietuvos, vos 11 val. kelio automobiliu (šiame straipsnyje nuotraukos labai senos – visos darytos telefonu), ir „Euroblogas.lt – apie savarankišką nuolatinį mokymąsi ir tobulėjimą“.

Turite papildomų klausimų?

Su malonumu atsakysiu:

instagram

Siųsti žinutę

Turite papildomų klausimų?

Su malonumu atsakysiu:

Siųsti žinutę

instagram